Pika elu saladused2024-03-24T16:16:52+02:00

Pika elu saladused

Mõned inimesed elavad kauem. Ka sinul on see võimalus!

Tammjärv, Priit

2023 318 lk

Tutvustus

On teada tõde, et haige vaimuga pole ka tervet keha, sest inimese suurim vaenlane on ikka tema ise – seda nii tegudes kui ka mõtetes. Raamat „Pika elu saladused“ keskendubki elustiilihaigustele ja nende teadlikule vältimisele.

Tervema ja pikema elu saladuse võti peitub tervikliku mõttelaadi loomises, hõlmates nii tervislikke eluviise, riskikäitumise vähendamist kui ka vaimse tasakaalu otsimist.

LUGEJA ARVUSTUS:
Dr Priit Tammjärv ja Peep Sooman on kirjutanud väga tänuväärse raamatu, mis võiks olla iga oma tervisest hooliva inimese öökapil. Keerulised teemad on lahti kirjutatud mängleva kergusega, ehkki teadusliku meditsiini põimimine elustiili, harjumuste ja positiivse ellusuhtumisega pole kindlasti kerge ülesanne. Raamatu autorid on aga selle kõigega suurepäraselt hakkama saanud. „Pika elu saladused“ on hea teejuht kõikidele, kes soovivad elada pikka täisväärtuslikku elu ja nakatada positiivsusega ka oma lähedasi. Raamat on kirjutatud ladusalt, meditsiiniliselt korrektselt ning annab lugejale suurepärase ülevaate sellest, mis ohud meid eluteel varitsevad ja kuidas nende eest võimalikult osavalt kõrvale põigelda. Kiidan autoreid, et nad on võtnud endale südameasjaks inimesi harida, kuidas eluviisidele rohkem tähelepanu pöörates teha suurim kingitus, mida inimene endale ja oma lähedastele teha saab – võita tervist ja eluaastaid juurde!
Riin Ehin Vähiuuringute Tehnoloogia Arenduskeskuse asutaja Tallinna Tehnikaülikooli doktorant Contenta OÜ asutaja Bioloogiamagister

AUTORITEST:
Dr Priit Tammjärv töötab Tartu Ülikooli Kliinikumi kardiokirurgia osakonnas kardioloog-õppejõuna. Aastakümnete vältel on ta igapäevaselt kokku puutunud väga tõsiste tagajärgedega, milleni on viinud inimeste teadmatus või hoolimatus oma tervise suhtes. Siin raamatus käsitlebki dr Tammjärv selliseid tahke tervisest, millele tähelepanu pöörates saab igaüks oma pikema elu nimel midagi ära teha. Ta usub, et probleemidest ausalt rääkimine ja seeläbi inimeste motiveerimine on esimene samm parema tuleviku suunas.

Peep Sooman on endine ajakirjanik ja mitme raamatu autor. Käesoleva teose kontekstis on ta eelkõige kirjamehe rollis. Terviseteemad on talle aga tuttavad juba lapsepõlvest alates, kui ta suutis arstide abiga seljatada keerulise kroonilise haiguse. Täisealiseks saades mõistis Peep, et klassikalise ravi kõrval tagavad täisväärtuslikuma elu ka tervislikud eluviisid ning oma hinge ja meelerahu eest hoolitsemine.

SISUKORD

Lugeja arvustus
Sissejuhatus

I OSA
MÜÜDID
Kas lüüa tervisele käega või võidelda?

II OSA
LEVINUIMAD ELUSTIILIHAIGUSED
Kõrge vererõhk on vaikne tapja
Diabeet on eluaegne vangla
Kolesterool – vajalik, kuid ohtlik
Depressioon ja ärevus – vaimu ja keha halvatus
Muud elustiilihaigused
Infarkt, insult ja muud tromboosid on eluohtlikud
Kopsuhaigused võtavad hingetuks
Mao- ja kaksteistsõrme haavandid on valus kogemus
Maksahaigused tekivad tihtipeale üleliigsest alkoholist
Untsus seedimine teeb inimese kurjaks
Kuninglik piin – podagra
Salakavad sapikivid
Pankreatiit – laiemalt tundmatu, aga väga ohtlik
Nahahaigused teevad palju kurja
Katkised hambad lõhuvad tervise
Kuulmishäired tekivad üha nooremalt
Osteoporoosile laotakse põhi juba lapseeas
Seljahaigused teevad noorelt sandiks
Silmad vajavad puhkust
Suguhaigused ei ole ainult liiderlike inimeste mure

III OSA
ELUSTIILIHAIGUSTE PEAMISED SOODUSTAJAD
Head mõtted on pika ja terve elu alus
Stress – alahinnatud kehahävitaja
Liigsed kilod niidavad jalad alt
Suitsetamine tapab terve keha
Alkoholi kahjulikkus on alahinnatud
Toidusedeli kuri kolmik: sool, suhkur ja rasv
Sool annab elu, aga võtab tervise
Rasvast toitu pole vaja pimesi karta
Suhkur – magus sõltuvus
Meelemürgid – kiire teekond haiglasse või hauda

IV OSA
TEADUSLIKUD JA VÄHEMTEADUSLIKUD VÕTTED ELUSTIILIHAIGUSTE VÄLTIMISEKS
Mine arsti juurde!
Hakkame arstideks I ehk „Doktor Internet“
Hakkame arstideks II ehk „Teeme ise diagnostikat“
Tervislik toitumine – saja miljardi suurune äri!
Kohe diivanilt püsti!
Hingerahu otsimas
Pseudoravi
Platseeboefekt
Viimased mõtted

Lugejate kommentaarid

Katrin:
Lugeda nii paljudest hädadest on väsitav. Samas pead liiva alla peita pole ka mõistlik. Õnneks on autorid osanud keerukaid probleeme käsitleda lihtinimesele arusaadavalt, omamoodi humoorikalt.

Tahan siinkohal tuua katkendi lõpupeatükist:

„Üsna kerge on kõrvalt targutada, kuidas keegi elama peaks. Ära söö nii palju; ära joo nii palju; liiguta ennast rohkem; väldi liigset rasva, soola, suhkrut; söö marju ning puuvilju; lõpeta suitsetamine; maga hästi; ära lase stressil võimust võtta ja nii edasi. Elu pole paraku must ja valge ning aastate või aastakümnete jooksul tekkinud nigelad harjumused on visad kaduma.
Pole pattudest priid meist mitte keegi, sealhulgas raamatu autorid. Üldiselt võib julgelt väita, et kõiki selle raamatu soovitusi täielikult järgida suudab vaid mõni üksik  tervisefanaatik. See aga ei tähenda, et ei tasuks proovida ja tervise nimel natuke isegi pingutada.“