Armastades ennast2018-05-25T12:57:10+03:00

Armastades ennast

Teejuht ülitundlikele ja teistele õrna hingega inimestele

Ilse Sand

2016, 141 lk

Tutvustus

Tänapäeva maailmas on prestiižne olla tugev: energiline, tiheda päevakava ja laia suhtlusvõrguga inimene, kes jaksab palju teha ja öö läbi pidutseda. See raamat on mõeldud neile, kes vahetevahel tunnevad, et sellise ideaaliga võrreldes oleks neil justkui midagi viga.

Raamat on kirjutatud ülitundlikele ja teistele õrna hingega inimestele, keda neid ümbritsev keskkond mõjutab rohkem, ent kelles on peidus paljutki, millest nad ise sageli pole teadlikud. Raamat räägib sellest, mida tähendab olla õrn ja tundlik, kuidas seda kogeda ja kuidas kasutada tundlikkust oma elus positiivselt ära. Raamatus õpetatakse, kuidas oma elu paremini piiritleda, tunda rõõmu asjadesse süüvimisest, oma rikkast sisemaalimast ja kohalolekust siin ilmas.

Raamatu lõpus on Taanis väljatöötatud test ülitundlikele inimestele. Lisaks on toodud ka tegevused, mis aitavad sinul kui õrna hingega inimesel kindlustada oma heaolu.

Raamatu autor on psühhoterapeut, teoloog ja endine kirikuõpetaja. Ka tema peab ennast ülitundlikuks ning tunneb end samuti justkui lõksus teiste, kiiretempolist elu elavate inimeste keskel, sest ülitundlikele inimestele ei sobi selline tempo. Samas ta teab, millist rõõmu valmistab oskus elada omas tempos ja kasutada oma sensitiivseid võimeid.

Raamat on mõeldud ka psühhoterapeutidele, psühholoogidele ja teistele nõustajatele, samuti ülitundlike inimeste sugulastele ja sõpradele.

Ilse Sand on Aarhusi Ülikooli lõpetanud teoloog, kes kirjutas oma magistritöö C. G. Jungist ja SųrenKierkegaardist. Ta on õppinud erinevaid psühhoteraapiameetodeid ning on Taani Psühhoteraapia Liidu liige. Töötanud mitmeid aastaid Taani rahvusliku kiriku all koguduse pastorina, on ta praegu tegev mentori, koolitaja, lektori ja terapeudina.

SISUKORD

Eessõna
Sissejuhatus
1. Ülitundlikkuse tunnused
2. Kõrged normid ja madal enesehinnang
3. Kuidas korraldada elu vastavalt oma tüübile
4. Kuidas kasutada oskust teistega samastuda  ja keskenduda
5. Kuidas toime tulla vihaga: sinu ja teiste omaga
6. Süü ja häbi
7. Situatsioonid elus
8. Vaimse tervise probleemid
9. Areng ja kasv
10. Ülitundlikkuse kui iseloomujoone uuringud
Epiloog – Kingitus ülitundlikele
Tegevuste nimekiri – Tegevused, mis toovad ülitundlikele ja teistele õrna hingega inimestele rõõmu ja heaolu
Testi ennast – kui tundlik sa oled?

Lugejate kommentaarid

Katrin:
Lõpuks ometi sain selgitusi selle kohta, miks mul on raske viibida suure rahvahulga keskel, taluda erinevaid olukordi, kus muljeid on palju. Ja et ma ei ole seepärast veel ebanormaalne. Imelikuna olen tundnud end küll eluaeg ja seda häbenenud, aga samas teadnud, et tundlikkus on teisest küljest privileeg, mis õigesti kasutatuna aitab elus nii ennast kui teisi.
Raamat sattus mu teele kriisi ajal, mil olin ületöötamisega endale liiga teinud. Olin pikka aega tegelenud joogaga ja tähelepanu pööranud nii füüsilisele kui vaimsele tervisele, tundnud suuremaid energiavarusid ja päris palju ette võtnud. Oma arvates tulin kõige sellega ka toime. Kuni ajani, mil kõike sai lihtsalt liiga palju. Unustasin end oravarattasse. Ärkamine saabus läbi õnnetusjuhtumi.

Mõningaid märkmeid:
Ülitundlikel inimestel on väga õrn närvisüsteem. Me registreerime rohkem nüansse ja meieni jõudev info jõuab sügavale meie sisse. Meil on suur kujutlusvõime ja elav sisemaailm, mis tähendab, et väljast tulev informatsioon ja muljed võivad päästa ideedetulva, tundmused ja mõtted. Nii täitub meie „kõvaketas“ kiiresti ja pinge meis kasvab. Kellelegi ei meeldi pinge. Kui sul on õrn hing, ärritud teistest kiiremini. Kui sinu ümber toimub liiga palju, pead tagasi tõmbuma.

Ülitundlikena on meil raske võtta asju kergelt: meie valulävi on madal ja ebasoodsate tingimustes kannatame teistest rohkem. Tülitsevate inimeste kõrval olemine võib olla väga raske: piisab juba sellest, kui õhk muutub pingeliseks. Selline vastuvõtlikkus aga võimaldab meil teisest küljest olla väga kaastundlik. Me võime olla empaatilised kuulajad. Mitmed ülitundlikud inimesed leiavad tööd hoolekandes ja on seal väga hinnatud.

Ülitundlikud inimesed suudavad sageli ette kujutada mitmeid uusi lahendusi, ent nad näevad ka seda, mis võib minna halvasti. See aitab ennetada vigu. Negatiivne on aga see, et sa oled uutes ettevõtmistes aeglane ja muretsed palju võimalike riskide pärast.

Tavaliselt seavad ülitundlikud inimesed endale väga kõrged käitumisnormid. Nii võib olla väga raske lõõgastuda ja piire tõmmata, sest iga kord, kui paned piirid paika, satud vastuollu oma käitumisreeglite ja minapildiga.

Madal enesehinnang ja kõrged normid toetavad teineteist. Käitudes vastavalt oma kõrgetele normidele ja luues kompenseerivaid strateegiaid avastad, et meeldid inimestele, ent sa ei tea kunagi täpselt, kas meeldid neile sellisena nagu sa oled, või on see sinu abivalmidus, mis neid köidab.

Kui sa ei pinguta enam nii palju, et olla see, kellena teised sind sinu arvates soovivad näha, ja selle asemel avad rohkem oma tegelikku mina, oled sa teel uute, elujaatavate kogemuste poole.