Seljavalust tervenemine

John E. Sarno

2013 199 lk

Tutvustus

Kas teil esineb korduvat selja-, kaela- või õlavalu?
Kas te peate oma selja pärast pidevalt muretsema?
Kas seljavalu takistab teid täisväärtuslikku elu elamast?
Kui nii, siis võite kannatada TMSi all – ja te ei pea seda enam taluma!

Dr John E. Sarno on meditsiini teerajaja, kelle pöördeline uurimistöö TMSi (lihaspinge sündroomi) alal on aidanud lugematuil patsientidel seljavalust üle saada. Sellest New York Timesi menukist õpite, kuidas tuvastada stressi ja teisi seljavalu põhjustavaid psühholoogilisi tegureid, ja saate teada, kuidas ennast ise tervendada – ilma ravimite, operatsiooni, võimlemise või muu füsioteraapiata. Saate teada järgmist:

* miks motiveeritud ja edukad inimesed on altid TMSile
* kuidas ängistus ja allasurutud viha käivitavad lihasespasmid
* kuidas inimesed “treenivad endale” seljavalu
* kuidas seljavalu kahe kuni kuue nädalaga leevendada, tunnistades TMSi ja selle põhjusi

Haiguslugude ja süvitsi minevate vaimu-keha uuringute põhjal näitab dr Sarno, kuidas ära tunda TMSi emotsionaalsed põhjused, katkestada seosed psüühilise ja füüsilise valu vahel ning hakata juba täna seljavalust tervenema.

Lugejate kommentaarid

Katrin:
Sellest on 4 aastat möödas, kui seljavalude tõttu osalesin Anne Tipner-Torni seljaseminaril. Tema soovitatud raamatu töötlesin läbi ning sain seljavaludest vabaks. Kui hiljem seljavalu mõnikord endast ikka veel märku andis, siis teadsin, milles asi ning sain ise ennast aidata.
Müügil seda raamatut polnud. Laenutasin raamatukogust. Aga kuna pidin selle tagasi viima, siis tähtsama konspekteerisin enda jaoks välja. Hiljem olen huvilistele ka jaganud seda konspekti:

MIDA DR SARNO TMSiga PATSIENTIDELE RÄÄGIB

TEHKE NII

Taastage füüsiline aktiivsus. See ei tee halba.
Rääkige oma ajuga: öelge talle, et ei kavatse enam valu taluda.
Lõpetage kõik oma selja füüsilised ravimenetlused – need võivad teie paranemise blokeerida.

ÄRGE…

… suruge oma viha ega teisi emotsioone alla – need võivad teile püsiva seljavalu tekitada
… mõelge endast kui haigest. Psühholoogiline sisendus soodustab seljavalu püsimist
… laske end seljavalust heidutada. Teil on võim sellest üle saada.

SELJAVALU RAVIMINE

Patsientide haiguslugusid kasutades näitab doktor John Sarno, miks pinge ja väljendamata emotsioonid – eriti viha – kroonilisi seljavalusid põhjustavad ning kuidas teadlikkus ja mõistmine on esimesed sammud, et sellega midagi ette võtta.

SISSEJUHATUS

… Koos kahtlusega tavapäraste diagnooside õigsuses tuli mõistmine, et asjassepuutuv pehme kude on lihaskude, nimelt kaela-, õla-, selja- ja tuharalihased. Kuid veel tähtsam oli tähelepanek, et 88%-l vastuvõtul käinud inimestest olid haigusloos nt pingepeavalu või migreen, kõrvetised, song, maohaavad, koliti, spastiline jämesool, ärritunud soole sündroom, heinapalavik, astma, ekseem ja mitmesugused muud haigused, mille puhul võis kindlalt kahtlustada seost pingega. Siit nimetus lihaspinge sündroom (tensionmyositicsyndrome, TMS), mida siin mõistetakse lihase seisundi valuliku muutusena.

On üks tähtis punkt, mida tuleb rõhutada. Kuigi TMS on põhjustatud emotsionaalsetest nähtustest, on see füüsiline häire. Selle peab diagnoosima arst, kes on võimeline tähele panema nii seisundi füüsilist kui psühholoogilist poolt. See raamat ei saa asendada arsti. Valusündroome tuleb alati hoolikalt uurida, et välistada tõsised haigused, nt vähk, tuumorid, luuhaigused jpm.

KES VÕIB SAADA TMSi?

TMS-i ilmingute all kannatavad kõige rohkem inimesed, kellel on sellised isikuomadused nagu kohusetundlikkus, perfektsionism, vajadus silma paista jne. Inimesed ütlevad sageli, et neil on väga stressirohke töö ja sellepärast on nad pinges. Sageli on sellised inimesed väga läbilöögivõimelised ja edasipüüdlikud. Tüüpiliselt on nad enda suhtes kriitilisemad kui teised nende suhtes. TMS on kõige sagedasem keskeas, vastutuse aastatel.

KUS TMS END ILMUTAB?

Lihastes, närvides, kõõlustes, sidemetes.

VALUHOO AJASTATUS

Vahel on põhjus ilmne: raha- või tervisekriis või ka abiellumine või lapse sünd, spordivõistlus vm. Mitte sündmus ise, vaid selle tekitatud mure- või vihaaste määrab selle, kas füüsiline reaktsioon toimub. Tihti võivad inimesed üle elada väga stressirohke perioodi, aga haigestuvad nädal või paar pärast seda. Nii võib ka puhkuse ajal valuhoog tabada.

TMS-i tavalised mustrid

Mõne jaoks muutub valu tema elu keskpunktiks. Pole harv kuulda inimesi ütlemas, et valu on esimene asi, mille nad teadvustavad hommikul ärgates ja viimane asi, millest nad mõtlevad magama minnes. See muutub kinnismõtteks. Mõnel on kogu aeg väike valu, teistel  on juhuslikud ägedad valuhood, kuid nende vahel elavad nad suhteliselt normaalset elu.
TMS-i iseloomustavad korduvad valuhood, hirm nende kordumise ja füüsilise aktiivsuse ees ning raskused toimiva ravi leidmisega.

Sümptomite, hirmude ning elustiilis ja igapäevaelus toimuvate muutuste koosmõju tekitab inimese, kelle tähelepanu on tugevalt kehale keskendunud. See on sündroomi eesmärk – juhtida tähelepanu kõrvale, et vältida soovimatuid emotsioone.

TMSi PSÜHHOLOOGIA

PINGE, STRESS, TEADVUS, MITTETEADVUS

Madal enesehinnang

Tundub, et enamikule meist on sund hästi hakkama saada, edukas olla ja midagi saavutada, peegeldus sügavale peidetud alaväärsusest. Ükskõik, kust see pärineb, kuid saavutamisvajadus või mingisse ideaalsesse – näiteks parima lapsevanema, õppuri või töötaja – rolli kehastumise vajadus on väga tavaline inimestel, kes saavad TMSi. Enamik patsiente on perfektsionistid. Need, kes eitasid seda, tunnistasid lõpuks, et neil on palju emotsionaalseid muresid, kuid nad kaldusid neid eirama ja selle asemel need „peast välja viskama“.

Enesekesksus

Kui inimene muutub ülemäära enesekeskseks, ja kui ta ei ole motiveeritud kõrgetest ideaalidest, kaldub ta ahnusesse ja saamahimusse.

Enesekesksus esineb mingil määral kõigil. Kui see on tugev, võib see tülikas olla, sest sel juhul on inimene kergesti ärrituv, sageli masendatud kontaktidest teistega, kes ei täida tema korraldusi või teevad seda halvasti. Tulemuseks on viha.

Madal enesehinnang ja enesekesksus on ühe ja sama mündi vastasküljed ja mõlemad tüüpilised inimvaimule.

Allasurumine

Vähemalt lääne kultuuris näib selge olevat, et kõik me genereerime muret ja viha ja inimesed suruvad probleemsed tunded alla. Tihti on juured juba lapsepõlves.

FÜÜSILINE KAITSE ALLASURUTUD EMOTSIOONIDE VASTU

Mida piinarikkam on allasurutud emotsioon, seda rängem on TMSi valu.
TMSi tõsidust mõõdetakse mitte ainult valu intensiivsusega, vaid ka füüsilise võimetuse astmega. Võimetus võib olla tähtsam kui valu, sest see määrab inimese suutlikkuse isiklikus elus, töös, ühiskonnas või spordis toime tulla.
Enamik patsiente kardab füüsilist tegevust. See aga kaldub probleemi süvendama, põhjustades veelgi suuremat ängistust, mis viib sageli depressioonini.

Toimetulek

Tihti öeldakse, et inimesed saavad pingest tingitud valu, sest nad ei suuda eluga toime tulla. Asi on hoopis vastupidi, nad saavad TMSi, sest saavad väga hästi hakkama. Toimetulek nõuab, et me suruksime alla kõik meie tegutsemist segavad tunded, ja TMS on olemas selleks, et säilitada nende tunnete allasurutus. Me maksame toimetuleku eest – väliselt oleme suurepärased ja seesmiselt kannatame.

Diagnoosi tagasilükkamine

Kurb fakt on see, et enamik inimesi lükkab esialgu TMSi diagnoosi tagasi. Tugevad tegijad lükkavad diagnoosi tagasi, kuna psühholoogilisi sündroome võrdsustatakse nõrkusega, neil on vaja aga säilitada tugevuse ja alistamatuse imago.
Ebateadlikult kannatame pigem füüsilist valu kui tunnistame ükskõik millist emotsionaalset segadust.

LAHENDUS

Enamasti ei nõua lahendus raskeid muutusi. Umbes 5% võib vajada psühhoteraapiat. Ülejäänutel hakkab parem lihtsalt TMSi kohta infot saades ja muutes taju oma füüsise suhtes.

  1. Kõige tähtsam tegur paranemisel on vajadus inimesele teadvustada, mis toimub.
  2. Mõned patsiendid reageerivad füsioteraapiale või füsioterapeudile platseeboreaktsiooniga. Platseeboreaktsioon on hea, kuid tavaliselt on see ajutine. Meie eesmärk on saavutada täielik ja püsiv tervenemine.

Raviprogramm toetub kahele sambale:

  1. Teadmise omandamine tervisehäire loomusest.
  2. Võime selle teadmise põhjal tegutseda ja seeläbi aju käitumist muuta.

Rääkige oma ajuga

Taastage füüsiline tegevus

IGAPÄEVASED MEELDETULETUSED

  • Valu on põhjustatud TMSist, mitte strukturaalsest kõrvalekaldest
  • Valu otsene põhjus on kerge hapnikupuudus
  • TMS on ohutu seisund, mis on põhjustatud minu allasurutud emotsioonidest
  • Peamine emotsioon on mu allasurutud viha
  • TMS eksisteerib ainult selleks, et mu tähelepanu emotsioonidelt kõrvale juhtida
  • Kuna mu selg on põhiliselt normaalne, pole midagi karta
  • Seetõttu ei ole füüsiline tegevus ohtlik
  • Ma pean taastama kogu normaalse füüsilise tegevuse
  • Valu ei tekita mulle muret ega hirmuta mind
  • Ma lülitan oma tähelepanu valult ümber emotsionaalsetele teemadele
  • Ma kavatsen olla teadlik, mitte alateadlik
  • Ma pean kogu aeg mõtlema psühholoogiliselt, mitte füüsiliselt

Kaks kuni neli nädalat on settimise aeg.